Miks?

Kas oled vahel mõelnud – kuidas sünnib muusikateos? Kas looja on selle nagu muuseas paberile pannud või on tal kulunud aastaid harjutamist ja otsimist, enne kuni ta jõuab teoseni, mis meid puudutab? Kuidas sünnivad sõnad, mis meid nutma ja naerma või lihtsalt mõtlema panevad? Kas oled mõelnud tänutundes autori peale – aitäh Muusika eest!

Kas oled vahel nooti käes hoides mõelnud – kas autor on saanud oma väärilise tasu? Mitte sellepärast, et selline on seadus, vaid sellepärast, et tunned, et nii on õige.

Seadus ütleb, et oma teose kopeerimise õigus on ainult teose autoril. Ehk siis – kui oled kirjutanud muusikateose, siis võid seda paljundada või printida nii kuidas soovid. Kui hoiame käes kellegi teise loodut, siis peame selle “kellegi teise” käest luba küsima.

Noodiriiul on küsinud autoritelt luba ja teinud nendega lepingu – kui Sina ostad noodi, siis pool Sinu rahast läheb autoritele ja pool Noodiriiulile. Mõlemad pooled aitavad sündida uuel muusikal – sellel, mis meid puudutab ja elada aitab.